Co nieco o fajce » Fajowe opowiadania » Bróg Fajka......jak bajka

Bróg Fajka......jak bajka

Dawno, dawno temu, była sobie (i wciąż bywa) śliczna, urocza i miła fajka zwana Mr.Bróg. Nikt nie wiedział jakiego rodzaju było TO o!!!!... nie dość że każdy identyfikował TO wg. własnych orientacji. Niektórzy spoufaliwszy się, będąc z nią w zażyłych stosunkach nie używali określenia Mr.(ang. Pan) a TO odwzajemniało się dozgonną sympatią i wiernością dopóki śmierć nie rozłączy. Jej rodowód sięga stuleci wręcz biblijnego raju, swoje pisane korzenie ma na Kresach dawnej Rzeczypospolitej w pięknym staropolskim mieście Przemyślu- Stolicy Polskiej Fajki. Ma wiele osobowości; jest dumna - artystyczna ale i skromna bo generalnie tylko do palenia tytoniu, bryluje w towarzystwie ale też jest radością i ciszą ceremoniału....

Będzie to krótka opowieść o przygodach i magicznej podróży fajki Bróg po różnych zakątkach Świata;

Polska - tu jest wszędzie przemierzając wzdłuż i wszerz nasz kraj , i jak żadna inna poddawana jest ciągłym próbom podczas różnych turniejów fajczarskich , dostosowując się do zmieniających się trendów i gustów jej orędowników. Z takich prób wychodzi zwykle z laurami, jak to było np. w 2000 roku w Sulęcinie gdzie w ustach Danusi Putel osiągnęła z 3 gramami "Adventure" czas, do dziś nie pobity 3godz.45 min. 8s. Wszędzie gdzie bywa a jest wszędzie, jest zauważalna i jak to fajka wzbudza zainteresowanie młodych i przyjaźń starszych. Najbardziej poważnie i serdecznie przyjmowana jest w Modlnicy obok Krakowa, także na Pijarskiej, Sukiennicach w Krakowie, na Kruczej w Warszawie i Poznaniu na Szczanieckiej i w Gdańsku na Dworcu, w Łodzi,w Zakopanem i wszędzie tam gdzie tylko ktoś oczekuje dobrej fajki jest na pewno.

Jako pierwsza w Polsce występowała turniejowo za granicą...

Czechy - naród chyba najbardziej rozmiłowany w fajkach ćwiczył turniejowo Bróg fajkę kilkakrotnie w Uherskie Hradiste, Libercu czy w Olomoucu u naszego Jana Cetkovskiego, w fajkę ze starych beczek po winie.

Bułgaria, Węgry czy Rumunia - gości fajki poprzez przedstawicieli TTI z tych krajów Niemcy - już od lat we Wriezen tamtejszy Klub Fajki podczas konkursów fajczarskich gości i wybiera Mr.Bróg , pewien jej atrakcyjnej obecności.

Włochy - z Toscani, Calabrii, czy Ligurii pozyskujemy wrzosiec do egzystencji fajki Bróg tutaj też mamy kilku zaprzyjaźnionych briarcuterów i fajkarzy.

Francja – przebywając we francuskiej stolicy fajki Saint Claude dostała się do tamtejszego merostwa jako znak przyjaźni polsko francuskich fajkarzy.

Wielka Brytania - z tego kraju pochodzi cała lingwistyka fajczarska, także Mr.Bróg występując w co zacniejszych Marketach.

Litwa – obecna na stołach fajczarzy poprzez dystrybucje E.Volskisa.

Ukraina - tu we Lwowie były turnieje gdzie fajka Bróg z zakarpackiej wiśni w kooperatywie z Zenonem Palczewskim poddawana była testom turniejowym.

USA - w Chicago kilka razy obecna była na zjeździe najpiękniejszych fajek na Świecie, ucząc pod okiem Jacka Schmidta ludzi z Ameryki obcowania z fajką...

Rosja – ten ogromny rynek popytu na atrakcyjne wyroby powoduje, że jest tam obecna w mocnej obsadzie od St.Petersburga do Władywostoku, dzięki www.mrbrog.ru

Chiny - udaje się być Bróg Fajce także w Chinach.

Oczywiście reszta świata jest także obłożona Brogową fajką choć nieco mniej.
Oczywiście myślę, że nie ma kraju na świecie gdzie by jej nie było a jej podbój świata trwa.
Za zasługi otrzymała w 2003 roku nagrodę "Skrzydła Podkarpacia" a Lidera przedsiębiorczości 2006 roku. W 2004 roku przez kilka tygodni występowała na deskach Teatru im.Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nie może się opędzić od błysków fleszy, wywiadów w prasie, radiu i telewizji.
A przemyski Szwejk nijak, nie wykonałby żadnego manewru bez fajki Bróg.
Cały rok 2007/2008 była podziwiana w Muzeum Fajek i Dzwonów jako najokazalsza w kolekcja w Przemyślu.
Pomaga też finansowo dzieciom w Polsce i za granicą poprzez różnorakie Akcje Charytatywne Aż w końcu w uznaniu dla przemyskiej fajki, także Bróg postawiono fajce pomnik. A jak przyjmowano ją na zamku w Baranowie Sandomierskim... i ja tam byłem miód i wino piłem a jaką fajkę paliłem...?
Marszałłkowie wojewódzcy, stwierdzili że jest fajka ważnym elementem kultury i ...łup w Mr.Bróg nagrodą. Telewizje (tvn) chcąc pokazać jak "Polak Potrafi" filmowali fajkę Mr.Bróg ze wszystkich stron,oj, napudrowała się fajka swojej główki, oj napudrowała...
Czego zaś nie napisano w tej bajce,
Wy pomyślcie, pomyślcie o fajce
jakie to z Wami zaznała przygody
czy wyschła na słońcu, czy wpadła do wody
sprawowała się dzielnie, czy się rozkleiła?
A pewne jest jedno, że gdy z Wami była
Budowała wraz z Wami, taki skrawek duszy
Gdzie spokój i przestrzeń i człowiek się wzruszy.
I tak przyjacielu, niech Cię wiedzie droga
Pamiętając o przyjaźni nie zapomnij Broga

I tak kończę te jak powieść, bajkę
Sięgam znów po moją najlepszą, Mr Bróg fajkę.......

 
« powrót | do góry