Firma » Historia » Mistrz i uczeń... "1991"

Mistrz i uczeń... "1991"

Kontynuacja tradycji pod nazwą BRÓG

 

1 lipca 1991 roku zarejestrowano firmę "Wyrób galanterii drewnianej, S.C. Róg Kazimierz & Bednarczyk Zbigniew", która jest kontynuatorem spółki "Róg & Błażkowski", wcześniej spółki "Mazuryk, Róg, Błażkowski", jeszcze wcześniej "Wytwórni fajek Z. Mazuryk", zaczynając jako spółka "W. Winiarski, Z. Mazuryk". Od 1992 roku na fajkach wytwórni wybijany jest znak "BRÓG" oraz zostają skatalogowane fajki i opatrzone wybitym numerem. Najwięcej pracy jest z wdrożeniami nowych technologii i sprzedażą naszych produktów. Spółka zawsze pracowała razem, wspierając się nawzajem (Kazimierz mający okna mieszkania na stację kolejową, zawsze był w oknie żegnając i witając, wojażującego z ofertą po polskich trafikach wspólnika). Doświadczenie i wysokie umiejętności pana Kazimierza, zapał i energia Zbyszka dają duże szanse powodzenia firmie. Od 1992 do końca 1995 pracuje w pracowni także brat Zbyszka, Mariusz Bednarczyk, a od września 1993 do końca 1995 kuzyn - Artur Bednarczyk, od lutego 1995 Andrzej Pest. Powstają nowe modele fajek, wszystkie są sygnowane znakiem firmowym i każda posiada swój numer.

 

"Bróg" trzykrotnie w Bydgoszczy sponsorował jesienne konkursy fajczarskie, przeznaczając do palenia modele nr.61, 60 i 74. Sponsorował: przemyską "Kolebkę ' 94" (I Ogólnopolski Turniej w Wolnym Paleniu Fajki palono w fajce Bróg nr.69(poker)), i inne fajczarskie spotkania, był jednym z pierwszych sponsorów Przemyskiego Klubu Fajki. Od lat współpracujący i zaprzyjaźniony z "KALUMETEM". Bróg współpracuje w tym okresie z krakowską "Trafika - pipe" T. Miski, warszawską " Fajką", szczecińskim "Światem Fajki " Andrzeja Bociana, Charlsem Fairmornem z Poznania i innymi. Na wytwarzane w pracowni fajki Bróg uzyskuje certyfikaty rzemiosła artystycznego, Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Krakowie. Spod dłut, szlifierek, polerek wychodzą też fajki rzeźbione o formach fantazyjnych, roślinnych i zwierzęcych. Do ich produkcji używane są różne rodzaje drewna, tworzone są autografy np.: fajka z czterema ustnikami, dwie główki fajki z jednym ustnikiem, itp. Poszukując "nowego". Zajmuje się również reperacjami fajek, wszystkich firm z Europy i świata.

 

Pod koniec 1995 roku Kazimierz Róg decyduje się pójść na zasłużoną emeryturę (48 lat pracy !!!) i od 01.11.95 Zbyszek Bednarczyk rejestruje pracownię pod swoim nazwiskiem nazywając ją "Pracownia Fajek Mr. Bróg", wcześniej spłacając byłemu wspólnikowi Jego udział. Jest też członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Przemyślu. Pracownia zdobywa nowe rynki zaczynając współpracę z Tobacco Trading International Poland w Krakowie, który staje się największym dystrybutorem fajek w Polsce. Ta współpraca staje się bodźcem dalszego rozwoju pracowni Mr. Broga alias Zbyszka Bednarczyka i powstania Mrs. Bróg Renaty Bednarczyk. Remontowana i poszerzana jest powierzchnię wytwórni, zwiększając jej możliwości. Motto pracowni Mr Bróg brzmi : "Dymu dla nikogo, zapach dla wszystkich, smak dla mnie " Zbyszek Bednarczyk wraz z żoną Renatą i synem Jakubem, mieszkają na poddaszu pracowni, całkowicie wiążąc własne losy z fajkarstwem. . " Zawsze będę wykonywał fajki, to nie zawód to pasja ogarniająca mnie coraz bardziej, wytwór moich rąk... fajka, taka wciąż niedoskonała, niespełniona, ograniczająca w kształcie i technologii. Uwielbiam pracę w drewnie, nie tylko przy fajce. Jest fajka atrybutem mężczyzny, używam jej, i sprawia mi przyjemność, podnieca swoją doniosłością, aktem palenia. Jest wyrażoną, pierwotną potrzebą posiadania ognia i choć samo w sobie palenie tytoniu jest niekoniecznie dobre, to używanie fajki jest jakimś namaszczeniem, ceremoniałem, refleksją nad boską wonią dymu.... " Nie mogąc rozstać się z zawodem Kazimierz Róg nadal służy fachową pomocą w Mr Brogu (Pan Kazimierz w lutym ' 98 skończył pierwszy milion fajek swojego życia i zaczął drugi).

 

Rada Polskich Klubów Fajki w uznaniu zasług Przemyskich Mistrzów Fajki dla Fajczarstwa Polskiego z okazji Jubileuszu 90-lecia przemyskich Fajkarzy, uhonorowała okolicznościowym dyplomem Zbyszka Bednarczyka alias Mr. Broga. Takim samym dyplomem został uhonorowany Mistrz Kazimierz Róg, któremu pracownia Mr. Bróg, zawdzięcza swoją pozycję, który od korzeni w 1948 r. do dziś jest głównym twórcą Jej sukcesu. "Człowiekowi dobremu i skromnemu, doskonałemu i pracowitemu rzemieślnikowi, mojemu Mistrzowi, Przyjacielowi, dziękując Mu za wszystko "- Zbyszek Bednarczyk.

 

Bróg ma szczęśliwa rękę do wszystkiego co fajowe !!! a od 2000 roku w naszych fajkach pobity został Rekord Świata w Wolnym Paleniu Fajki przez Danutę Pytel z Koszalina . W Zajączkowie niedaleko Szmotuł Pani Danuta Pytel z Koszalina zaskoczyła wszystkich uczestników porywającym zwycięstwem. W pierwszym dniu, 25 marca w turnieju drużynowym paliła Bróg/"chochlę" przez 2 godz 22 min i 20 sekund, nowy rekord Polski kobiet.

 

Ale to nie wszystko. Następnego dnia 26 marca w niedzielę w zawodach indywidualnych ta sama pani Danuta zachowując wszelkie zasady regulaminu paliła 3 gramową porcję tytoniu w fajce Bróg/"billiard" nieprzerwanie przez 3 godziny 15 minut 24 sekundy. Pobiła starego rekordzistę Henryka Rogalskiego, który jako drugi w klasyfikacji indywidualnej, palił 2 godziny 57 minut 21 sekund. Rekord świata kobiet ustanowiony na mistrzostwach świata w Szwajcarii w roku 1995 przez Belgijkę Marinę de Wolf wynosi 2 godz. 35min. 05 sek. Rekord świata 3 godz. 15 min. 37 min. ustanowił Duńczyk Jesper Bo Petersen w 1997 roku. Ale to nie koniec sukcesów fajek Bróg 1 maja w Lubuskim Turnieju w Wolnym Paleniu Fajki Wrzoścowej w Sulęcinie ta sama Danusia Pytel rzuca na kolana wszystkich fajczarzy Świata Uzyskując w fajce Bróg " championka" absolutny rekord Świata 3:45;08 . Jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni za to że udowodniła wszystkim że nasze fajki to nie tylko szeroko dostępna oferta ale i dobra fajka, fajka sukcesu .

 
« powrót | do góry